Jóga pro rodiče a děti (1 – 3 roky)

Cvičení pro rodiče s dětmi od 1 roku do 3 let.
Jógové hrátky přinášejí společnou radost ze cvičení, jsou hrou a zábavou pro rodiče i děti. Děti se naučí lépe vnímat své tělo a respektovat sebe i své okolí v nesoutěživém prostředí. Cvičení pomáhá rozvíjet fantazii a čelit stresovým situacím. Živé děti zklidní, málo aktivní naopak povzbudí k činnosti. Děti se velmi dobře od rodičů učí napodobováním, tak pojďme jim to ukázat a nebojme se být opět dětmi spolu s nimi. 🙂
Cvičení jógy s dětmi je naprosto odlišné od jógy pro dospělé. Je to především zábava – při cvičení zpíváme, říkáme básničky nebo pohádky, běháme a skotačíme. Hodiny bývají vždy tématicky zaměřené, např. podle ročních období.
Při cvičení používáme různé pomůcky jako jsou například masážní míčky, stuhy, balanční cihličky a nespočet obrázků. Při tom všem se ještě učíme zacházet správně a ohleduplně se svým tělem.
Jógové pozice s dětmi cvičíme většinou dynamicky, bez výdrží, a vždy je přizpůsobujeme jejich věku a schopnostem.
Děti do žádného cviku nenutíme. Některé potřebují více času si osvojit pohyb či si zvyknout na kolektivní cvičení.
Doporučujeme, aby dítě před cvičením 1 – 2 hodiny nejedlo, nebylo nemocné a mělo dostatečný spánek.

Skladba lekce
Každá hodina se skládá z počátečních rituálů jako je společné pozdravení jednoduchou písničkou, mantra na zklidnění a cinknutí na tibetské kouzelné činelky. Pak následují pohybové říkanky, příběh, který si znázorňujeme, či si hrajeme na zvířátka. Část hodiny je věnována společnému posilování a protahování. Opět s pomocí her a básniček. Každé cvičení obsahuje také skotačení na hudbu. Máme krátké choreografie na indickou dynamickou hudbu. Zapotí se opravdu všichni. 🙂 Posledních 10 minut je věnováno dospělým a relaxování. Na příjemnou hudbu si zacvičíme krátkou jógovou sestavu, protáhneme zkrácené svaly a uvolníme záda. Během cvičení rodičů si děti hrají se svými vrstevníky.

Co s sebou:
Cvičíme v pohodlném oblečení, naboso nebo v protiskluzových ponožkách.

..